Garderoobid läbi aegade

Vana riidekappIgal meid ümbritseval esemel, ükskõik kui tavalisel, on oma huvitav ajalugu. Iga ese sai alguse kellegi heast ammusest mõttest ja paljud neist on teinud läbi tohutu arengu. Väga paljud meie jaoks üsna tavalised asjad on olnud kunagi luksus.

Garderoobid on läbi aegade nii täiustunud kui ka olnud jõukate pärusmaa. Nüüdsel ajal pole need enam kättesaamatu toredus ja ka kvaliteetseid lahendusi on lihtne leida. Ent ometi on põnev mõelda, missuguse teekonna need läbi on teinud.

Käimlatest ja laegastest

Algselt tunti neid „warderobe“ nime all, mis tulenes vanaprantsusekeelsetest sõnadest „kaitsma“ ja „rõivas“. Üsna kurioosne on märgata, kuidas mitmed kappide kohta käivad sõnad seonduvad käimlatega – keskajal tähendas “garderobe” kindluses asuvat väljakäiku. Õnneks on edasised arengud eraldanud need kaks funktsiooni.

Vana kummut

Algselt olid garderoobid suured laekad, kus hoiustati peale rõivaste ka muid väärisesemeid. Aadlike riietel olid toona kalliskive ja tikitud kulda. Hea kangaski oli kallis. Seega, toonane disain nõudis turvalisust ja mahutavust.

Nagu paljud kunagised luksused, jõudsid ka laekad eestlasteni läbi sakslaste. Maarahvas kasutas neid praktilisemalt - hoiustamist vääris ainult kõige väärtuslikum, sageli peretütre veimevakas. Püstised kapid, mis aadlirahva seas levisid juba alates 16. sajandist, jõudsid eestlaste kodudesse pärast pärisorjuse kadumist, pärast mida ka lihtrahvas sai sakste hüvedele ligipääsu.

Teekond funktsionaalsuseni

Kvaliteetsed garderoobid

Sääraste panipaikade valmistamises on standardiks olnud läbi aegade kvaliteetsete materjalide kasutamine. Ammused käsitööna valminud kapid olid parimast kättesaadavast puidust ja kätkesid endas omaaegse disaini tippu. See standard kestab ka tänapäeval.

Garderoob juba modernses mõistes ilmus välja 19. sajandil, kui püstisesse kappi lisati riiete riputamise kõrvale ka riiulid ja sahtlid. Eelnevalt eelistati põhiliselt ainult viimaseid. Päevakorda ilmus üha enam funktsionaalsus ja ruumisäästlikkus.

Ruumiküsimusele leiti lahendus kui tuli nõuks lisada üks iidne leiutis - liuguks. Vanimad näited nendest pärinevad juba Vana-Rooma ajast, kuid tõenäoliselt inspiratsioon neid kodusesse keskkonda tuua tuli keskaegsest Jaapanist.

Uue aja võimalused

Tänapäevased garderoobid on luksus, mida saab endale lihtsasti lubada. Kui kunagi hoiti neis väärisesemeid, siis modernsed lahendused võimaldavad ruumisäästlikult hoiustada mida iganes hing ihkab.

Tule uuri, milliseid huvitavaid võimalusi tänapäeval veel saadaval on!

«««
Facebook Logo